Prawo i Kościół

O Publikacji

Deklaracja dotycząca wersji pierwotnej

Wersja pierwotna wszystkich numerów czasopisma to wersja drukowana.

Geneza, forma i merytoryka rocznika

Zakład Prawa Kanonicznego WT UAM w roku 2006 opublikował po raz pierwszy rocznik poświęcony zagadnieniom prawa kanonicznego, zatytułowany „Prawo i Kościół”. Tym samym chciał rozpocząć systematyczne wydawanie przedmiotowego periodyku pragnąc wypełnić specjalistycznymi artykułami przestrzeń szeroko pojętych nauk prawnych. W wyniku złożonych przyczyn seria „zatrzymała się” na pierwszym tomie (nr 1/2006). Po czterech latach „luki”, wykładowcy zebrani w ramach Zakładu Prawa Kanoniczego UAM, przy życzliwej aprobacie Księdza Dziekana oraz pod nową redakcją ks. dr hab. Bartosza Nowakowskiego postanowili wznowić niniejszą serię, która wychodzi systematycznie do dnia dzisiejszego. W roczniku zachowano ciągłość numeracji tomów nadając kolejnemu nr 2/2010.

Aktualnie "Prawo i Kościół" to pismo naukowe wydawane przez Zakład Prawa Kanonicznego WT UAM w Poznaniu oferujące szeroki materiał badań naukowych z dziedziny prawa kanonicznego oraz interdyscyplinarnych dziedzin prawa. Publikacja ta chce stawać się forum wymiany doświadczeń i myśli środowisk naukowych, krajowych i zagranicznych związanych z najbardziej aktualnymi problemami kanonicznymi w zakresie teoretycznym, jak i praktycznym.

Pismo wydawane jest raz w roku. Posiada własną Radę Naukową oraz Zespół Recenzentów, w których skład wchodzą wybitni kanoniści, reprezentujący najważniejsze ośrodki akademickie w Polsce i na świecie.

Budulec naukowy czasopisma tworzą: a) artykuły - obejmujące szeroki wachlarz zagadnień prawa kanonicznego oraz innych dziedzin korelatywnych z prawem kościelnym; b) orzecznictwo sądowe – obejmujące glosy do wyroków sądów kościelnych; c) recenzje i prezentacje - publikacji ukazujących się w Polsce i zagranicą; d) sprawozdania i relacje - z kongresów, sympozjów i zjazdów dotyczących tematyki kanonistycznej.

Na głównej okładce czasopisma „Prawo i Kościół” zamieszczany jest spis treści w wersji polskiej, na tylnej okładce w wersji angielskiej, co umożliwia czytelnikom obcojęzycznym zapoznanie się z materią poruszaną w periodyku.